قطار ماهواره های اسپیس ایکس بر فراز آسمان

  دو شب گذشته یعنی ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۲۴ می ۲۰۱۹)، شرکت  خصوصی-آمریکایی اسپیس ایکس، اقدام به پرتاب سنگین‌ترین محموله فضایی تا به امروز در مدار حدود ۵۰۰ کیلومتری زمین کرده است.

  این پرتاب توسط موشک فالکن صورت گرفته و طی آن، ۶۰ ماهواره ۳۰۰ کیلویی در مدار پایین مستقر گردیده است. در دو ویدیو زیر می توانید قطاری از ماهواره‌ها را بر فراز آسمان شب مشاهده نمایید:

 

  پرتاب این ماهواره‌ها، جزئی از پروژه “Starlink” است که توسط این شرکت انجام می‌شود و هدف آن ارائه اینترنت ماهواره‌ای و سراسری رایگان در سرتاسر جهان خواهد بود. هنوز مشخص نیست این عملیات به طور دقیق چگونه انجام خواهد شد و این خدمات اینترنتی چطور خواهند بود؛ شرکت اسپیس ایکس و ایلان ماسک، مدیر عامل این شرکت، در این خصوص بسیار محافظه کارانه و کلی صحبت می‌کنند.

  این پروژه قرار است تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۲/۰۰۰ ماهواره را در مدار های پایین، قطبی و ایستای زمین مستقر سازد و هدف خود یعنی ارائه اینترنت ماهواره‌ای رایگان را عملی کند.

  این ۶۰ ماهواره با هم به وسیله تنها یک موشک به فضا فرستاده شده‌اند و همانطور که در ویدیوهای فوق نیز مشاهده کردید، زنجیره‌ای از ماهواره به صورت پیوسته دیده می‌شوند که البته به مرور زمان طبق برنامه از هم فاصله خواهند گرفت.

  علاوه بر این هر کدام از این ماهواره‌ها دارای سیستم جلوگیری از برخورد می‌باشند. هنوز هیچ چیزی درباره نحوه کارکرد و ارائه اینترنت و… این ماهواره ها منتشر نشده، البته آنچه که مشخص است این است که اسپیس ایکس مدت بسیار زیادی بر روی این پروژه وقت گذاشته است.

 

  اما نکته دیگری که وجود دارد این است که به طور کلی سیستم‌های معمولی مانند تلفن‌های همراه، کامپیوترهای شخصی و… به تنهایی نمی‌توانند امواج اینترنت ماهواره‌ای را دریافت کنند و بدین منظور وجود یک گیرنده ثانویه الزامی می‌باشد.

  طبق گفته‌های ماسک، گیرنده‌های این ماهواره‌ها اندازه یک جعبه پیتزا هستند، و حرفی درباره قیمت آنها زده نشده است.{منبع} (می توان نتیجه گرفت این اینترنت آنقدرها هم رایگان نمی‌تواند باشد بلکه نسلی جدید از ارائه خدمات شبکه‌ای را برپا می‌کند)

  احتمالا با گذشت زمان درباره این پروژه جزئیات بیشتری منتشر خواهد شد.

 

گروه پیشتازان علم

درباره تیم مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 18 =

رفتن به نوار ابزار