ستارگان آسمان

تا به حال با خود فکر کرده اید که ستارگانی که در آسمان شب و در هوای صاف و کاملا تاریک می توانیم ببینیم چقدر است؟ ستارگانی که می بینیم چقدر از ما دورند و فاصله هایشان در مقایسه با خورشید چقدر است؟

با ما همراه باشید تا به بحث و گفتگویی جالب در رابطه با آسمان شب بپردازیم:

اگر در یک شب که آسمان کاملا صاف است به کویر و به دور از آلودگی نوری شهر ها بروید و به آسمان خیره شوید، ستارگان بیشماری را می توانید ببینید و با زیبایی های خیره کننده ای روبرو خواهید شد،اگر تجربه اولتان باشد مطمئنا هیجان زده می شوید. شاید این سوال به ذهنتان بیاید که این همه ستارگانی که ما در آسمان و با چشم معمولی مشاهده میکنیم، چقدر هستند؟ و البته شاید اینگونه پاسخ خود را بدهید: ((هزاران هزار)) یا شاید ((میلیون ها ستاره)) .

اما در این حالت پاسخ بسیار دور از ذهنتان است، مطمعنا در شنیدن آن، جا خواهید خورد. در واقع تمام ستارگانی که در بهترین حالت یک انسان با چشم غیر مسلح در شب میتواند ببیند کمتر از سه هزار تا است!!! و البته اگر ستاره های نیم کره دیگر زمین را نیز به این تعداد بیفزاییم حدود پنج هزار ستاره خواهد شد.

خب، شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد و البته همه میدانیم که تمام ستاره هایی که تا به حال در جهان هستی کشف کرده ایم رقم فوق العاده ایست به طوری که بسیاری از محققین این گونه تعداد ستاره ها را در سراسر پهنای گیتی بیان میکنند:

اگر تمام دانه های شن روی سطح زمین را جمع کنیم و تک تک آن ها را بشماریم، از ستارگان کل گیتی کمتر است!!

http://gadgetnews.ir/wp-content/uploads/2016/11/552553main_straggler-lrg.jpg

اما ستارگان شب همه ستاره های آسمان نیستند، بلکه فقط بخش بسیار کوچک و ناچیزی از ستارگان عضو راه شیری هستند که نورشان به ما می رسد. ما حتی ستارگان کهکشان خودمان را نیز به طور کامل نمی بینیم. البته اگر با یک تلسکوپ و یا حتی یک دوربین دوچشمی ساده نگاه کنیم این رقم چند برابر خواهد شد.

بعضی از ستاره ها آنقدر کم نورند که با چشم عادی نمی توان آنها را دید. میزان روشنایی ظاهری ستارگان را با واحدی به نام قدر ظاهری نشان می دهند؛ هر چه قدر یک ستاره کم تر باشد، روشنایی آن از دید ناظر زمینی بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال قدر ظاهری خورشید تقریبا ۲۶- و قدر ظاهری شباهنگ ( پر نور ترین ستاره آسمان) ۱٫۴۵- است. اما چنانچه قدر ظاهری ستاره ای از ۶ بیشتر باشد، با چشم غیر مسلح قابل رویت نخواهد بود.

http://www.gonbademina.com/sitedata/uploads/2014/11/imgPost_61-1-620x330.jpg

تعدادی از ستارگان به دلیل کم نور بودن و قدر ظاهری بیشتر از ۶ قابل مشاهده در آسمان شب نیستند گرچه کم نور بودن نشانه دورتر بودن ستاره نیست بلکه ممکن است ستاره ای کوچک تر و یا از نوع سردتر باشد. مثلا نزدیک ترین ستاره پس از خورشید به ما ستاره پروکسیما قنطورس با فاصله ۴٫۲ سال نوری، اما قدر ظاهری این ستاره در حدود ۱۱ است یعنی نه تنها با چشم دیده نمی شود بلکه با تلسکوپ های معمولی نیز قابل رویت نیست. این در حالی است که ستاره ای مثل ستاره قطبی با فاصله ۴۳۲٫۵۷ سال نوری دارای قدر حدودی ۲ است. پس با چشم عادی قابل مشاهده است بلکه در آسمان شهر ها هم معمولا آن را می توان دید.

گروه پیشتازان علم/ به قلم امیرحسین خیابانی

http://www.hamshahrionline.ir/details/201641/Science/scientific

درباره تیم مدیریت

این مطالب را نیز ببینید!

کمی بیشتر راجع به حد آرمسترانگ بدانیم

  آیا تاکنون این کلمه را شنیده‌­اید؟ در این پست، سعی کرده‌­ایم تا در رابطه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 10 =

رفتن به نوار ابزار